All Products
Fiberglass core mat of 450g csm is on both sides, the middle is PP of 150gsm per square meter, with nylon thread to stitch together to form a mat, very suitable for solar panel and auto parts making
| Material: | E Glass Direct Roving, Chopped Strands And PP Mat |
|---|---|
| Color: | White |
| Width: | 300mm |
FRP rectangular tube by pultrusion process, brushing the surface with certain paint, to reach very high demand on surface smoothness and good-looking
| Material: | Fibergalss Reinforced Profile By Pultrusion |
|---|---|
| Color: | Yellow, Can Be Done As Order |
| Dimension: | 55x25x3mm |
Heat Durable FRP Rectangular Tube profiles made from polyester veil and unsaturated resins providing electric insulation and durability
| Material: | Fibergalss Reinforced Profile By Pultrusion |
|---|---|
| Color: | Grey, Can Be Done As Order |
| Dimension: | 55x25x3mm |
Pultruded FRP Irregular Shape Profiles Featuring Lightweight Construction High Strength and Excellent Anti Corrosion Properties
| Non-metallic: | Fiberglass Reinforced Plastic Profile By Pultrusion Process |
|---|---|
| Color: | Grey |
| Dimension: | Ordered By Customer |
Versatile FRP Rectangular Tube profiles made from polyester epoxy and phenolic resins providing electric insulation and durability
| Material: | Fibergalss Reinforced Profile By Pultrusion |
|---|---|
| Color: | Various, As Order |
| Dimension: | 52x32x5mm |
80g/M2 Polyester Tissue Of White Color for pultrusion to enhance the quality of FRP products on outlook as well as tensile strength,widely used in solar power panel frame
| Product: | Polyester Veil |
|---|---|
| Color: | White |
| Width: | 200mm |
Fiberglass combo fabric UD cloth combined with polyester veil to reinforce the finished product, for high-strength cable bridge or deck
| Material: | Fiberglass UDT With Polyester Veil |
|---|---|
| Color: | White |
| Width: | 600mm |
Thickness 25 Um Polyester Release Film of Transparent color For GRP Pipeline No Joint Knot And Bubble, good practice in de-moulding
| Raw Material: | 100% PET |
|---|---|
| Elongation At Break: | 60% |
| Sample: | Available And Free |
Polyester netting for GRP continuous filament winding of high-pressure demand to clean out air during process
| Specification: | 20~22g |
|---|---|
| Durability: | High Durability |
| Flexibility: | High Flexibility |
Variety of color, size and different resin, always made by order. Light weight and strong quality, widely applications, such as ladders and other industries
| Material: | Fibergalss Reinforced Profile By Pultrusion |
|---|---|
| Color: | Various, As Order |
| Dimension: | 52x32x5mm |

